Legjobban ők tudják: ha kézzel bele kell nyúlni, akkor az algoritmus még unfrankó. Önmagában ez természetesen nem zárja ki a kézi beavatkozást, de a meglátásom az, hogy ez csupán a büntetésekre vontatkozik, azaz szikáran fogalmazva csupán lefele tudják-akarják egy-egy site helyezését befolyásolni.
További ok, amiért a manuális belenyúlás ha nem is lehetetlen, de merész volna: emberi erőforrással egyelőre lefedhetetlennek tűnik a web növekedésének, változásának nyomon követése. Amíg annak csupán egy apró szelete fedhető le, addig az alapprobléma nem korrektül megoldatott, hanem megkerültetett.
Abból, hogy a Google-béli kitiltás csak ritkán és a kifejezetten egyértelmű esetekben automatikus (nagyrészt manuális) arra következtetek, hogy a Google etekintetben az „inkább 100 bűnös szabadlábon, mint egyetlen ártatlan elítélve”-elvet követi. Ez valahol analóg azzal a jogfelfogással, hogy „a törvényeket nem a bűnösök ellen, hanem a tisztességesek védelmében hozzuk”. Fontos különbség.
Ha felfele kellene ugyanis egy-egy site rankingját módosítaniuk, az a saját alapkoncepciójuk felülírását jelentené, melynek lényege, hogy azt, hogy „mi a jó”, nem egyvalaki, hanem a sokaság en bloc dönti el úgy, hogy linkel rá.
E koncepció az új szereplők-szolgáltatások-websiteok megjelenésénél áll csak gyenge lábakon, de ezt ahogy érzem megoldották úgy, hogy az új versenyzőket az első pár hétben jobban és feljebb rankolják, mint amit a valódi státusza-beágyazottsága indokolna. (Nota bene: Induló siteoknál ebből következően van egy nagy lehetőség a bevágódásra az első 1-2 hónapban. Kőkemény SEO-felütés induláskor a site egész életpályáját meghatározhatja. Aki ezt a kezdetek kezdetén elmulasztja, később sokkal nehezebb dolga lesz.)
Egyetlen „manualitás” képzelhető csupán el – számomra az is nehezen -, hogy bevezetjük a kitüntetett site fogalmát. Na nem úgy, hogy azt feljebb rankoljuk, hanem elfogadjuk egyfajta primus inter paresnek, mint pl. a DMOZ-val teszik-tették. Van egy fogadásom, hogy a Wikipedia fogja átvenni (talán vette át?) ezt a pozíciót, hiszen az az elképesztő emberi szerkesztői erőforrás, ami a DMOZ-t felrepítette, ma már a Wikinél van jelen, ráadásul jóval nagyobb nagyságrendben.